Webinar Nedir, Nasıl Yapılır?

Bazen onlarca, hatta yüzlerce kişinin bir araya gelmesi gerekir. Tanıtım, sunum, eğitim, seminer gibi birçok amaç için oluşabilir bu durum… Fiziksel olarak bir araya gelmek pahalıdır. Hem finansal, hem de zaman açısından…

Webinarlar, İnternet hızının artması ile birlikte ciddi fırsatlar sunuyor. Zaman veya bütçe problemleri nedeniyle yapılamayan, ya da nadiren yapılan birçok etkinlik webinarlar sayesinde kolayca yapılabiliyor artık.

Webinar, sözlük tanımı itibariyle, İnternet üzerinden yapılan seminer veya ders veya atölye çalışmalarına verilen ortak isim. Şöyle hayal edebilirsiniz: Kalabalık bir grup, İnternet üzerinden interaktif (sesli, görüntülü ve birçok özellik desteğiyle) olarak saatlerce, günlerce bir arada etkileşebiliyor. İster bir bilgilendirme toplantısı, ister bir tartışma, isterse lansman amaçlı… Webinarın sunduğu fırsatları tecrübe edenler için yapılabilecekler, hayal gücüyle sınırlı.

 

Webinar düzenlemeden önce dikkat edilmesi gereken konular şöyledir:

İlk webinarınızın aynı zamanda sonuncusu olmasını istemiyorsanız, webinar yapacağınız platformu seçerken dikkat etmelisiniz. Birkaç önemli noktayı mutlaka test edin:

Hız

Webinar sırasında akıcılık en önemli konudur. Eğer etkinlik sırasında anlatanın görüntüsü donuyor, sesi kesik kesik geliyorsa bu bir problemdir. O anda kalabalık bir grupla toplantı yapıyorsanız hakkınızda olumlu düşünmeyeceklerdir. Dolayısıyla hızı mutlaka test edin. Get A Meet‘i test etmek için demo talep edebilir, bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Kolay Kullanım

Webinarınıza yüzlerce kişiyi davet ettiyseniz, her birine teknik destek veremezsiniz. Bu nedenle kullanacağınız webinar platformu kolay kullanılabilir olmalıdır. Herhangi bir program kurulumu gerektirmemelidir. Destek hizmetleri verebilen bir platform seçebilirseniz başınız ağrımayacaktır. Yaygın işletim sistemleri ve mobil cihazlarla çalışabilen bir yapı sunmalıdır. İletişim sayfamızdan bize ulaşabilir, Get A Meet’in ne kadar kolay kullanıldığını test edebilirsiniz.

Güvenlik

Webinar etkinliği sırasında paylaşılan konular önemli ve size özel olabilir. Bu durumda platformun güvenilirliğini sorgulamalısınız. Get A Meet‘in güvenlik bilgilerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Özellikler

Webinar yapacağınız platformun özellikleri, webinar amaçlarınızı destekleyebilecek özelliklerde olmalı. Örneğin, 300 kişilik bir etkinlikte gruba bir soru sorduğunuz anda yanıtları görebiliyor olmanız önemli. Ya da bir yazılım tanıtacaksanız ve webinara katılacak herkesin bilgisayarına yazılımı kurma şansınız yoksa, webinar platformu, ekran paylaşımı özelliği sunuyor olmalı. Örnekler arttırılabilir. Get A Meet platformunun özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Biz Get A Meet için şu tanımı yapıyoruz: “Get A Meet aktivitelerinde, el sıkışmak dışında herşeyi yapabilirsiniz.”

 
Demo
 
Satın Al