Webinar Nedir, Nasıl Yapılır?

Onlarca, hatta yüzlerce kişiyi biraraya toplamanız mı gerekiyor?
Organizasyon detayları ve maliyetler gözünüzü mü korkutuyor?
Get A Meet kolaylığı, performansı ve fiyatlarına şaşıracaksınız!

Bazen onlarca, hatta yüzlerce kişinin bir araya gelmesi gerekir. Tanıtım, sunum, eğitim, seminer gibi birçok amaç için oluşabilir bu durum… Fiziksel olarak bir araya gelmek pahalıdır. Hem finansal, hem de zaman açısından… Günümüzde buna bir de toplumsal sağlığı koruma gereği eklendi!

Webinarlar, İnternet hızının artması ile birlikte ciddi fırsatlar sunuyor. Zaman ve bütçe problemleri veya günümüzdeki gibi toplumsal sağlığın korunması için kısıtlanan yaşamlarımız nedeniyle yapılamayan, ya da nadiren yapılan birçok etkinlik webinarlar sayesinde kolayca yapılabiliyor artık.

Webinar, sözlük tanımı itibariyle, İnternet üzerinden yapılan seminer veya ders veya atölye çalışmalarına verilen ortak isim. Şöyle hayal edebilirsiniz: Bir grup, İnternet üzerinden interaktif (sesli, görüntülü ve birçok özellik desteğiyle) olarak saatlerce, günlerce bir arada etkileşebiliyor. İster bir bilgilendirme toplantısı, ister bir tartışma, sunum veya lansman amaçlı… Webinarın sunduğu fırsatları tecrübe edenler için yapılabilecekler hayal gücüyle sınırlı.

Webinar düzenlemeden önce dikkat edilmesi gerekenler bazı şeyler var.

İlk webinarınızın aynı zamanda sonuncusu olmasını istemiyorsanız, webinar yapacağınız platformu seçerken dikkat etmelisiniz. İyi bir webinar platformu nasıl olmalı, şu birkaç önemli noktayı mutlaka test edin:

Hız ve Performans

Webinar sırasında akıcılık en önemli konudur. Eğer etkinlik sırasında anlatanın görüntüsü donuyor, sesi kesik kesik geliyorsa bu bir problemdir. O anda kalabalık bir grupla toplantı yapıyorsanız hakkınızda olumlu düşünmeyeceklerdir. Dolayısıyla hızı mutlaka test edin.

Kolay Kullanım

Gençler teknoloji ile iç içe yaşarken, diğer yaş gruplarındaki insanlar teknoloji ile daha mesafeli olabiliyorlar. Teknolojiye daha uzak insanların da yeni uygulamaları rahatlıkla kullanabilmeleri için webinar platformu arayüzünün sade ve anlaşılır olması büyük önem taşıyor.

Ayrıca, webinarınıza onlarca, hatta yüzlerce kişiyi davet ettiyseniz, her birine teknik destek veremezsiniz. Bu nedenle kullanacağınız webinar platformu kolay kullanılabilir olmalıdır. Örneğin, webinarı izlemeye gelen katılımcılar için bir program kurulumu gerektirmemelidir. Destek hizmetleri verebilen bir platform seçebilirseniz başınız ağrımayacaktır. Yaygın işletim sistemleri ve mobil cihazlarla uyumlu çalışabilen bir yapı sunmalıdır.

Güvenlik

Webinar etkinliği sırasında paylaşılan konular önemli ve size özel olabilir. Bu durumda platformun güvenilirliğini sorgulamalısınız. Kişisel bilgi, paylaştığınız belgeler ve kaydettiğiniz webinar oturumlarının güvende olduğundan emin olmalısınız.

Özellikler

Webinar yapacağınız platformun özellikleri, webinar amaçlarınızı destekleyebilecek özelliklerde olmalı. Örneğin, 300 kişilik bir etkinlikte gruba bir soru sorduğunuz anda yanıtları görebiliyor olmanız önemli. Ya da bir yazılım tanıtacaksanız ve webinara katılacak herkesin bilgisayarına yazılımı kurma şansınız yoksa, webinar platformu, ekran paylaşımı özelliği sunuyor olmalı. Ya da webinar sırasında grup çalışmaları yapmanız gerekiyor; platform katılımcıları gruplara ayırabilmenize ve grupların birbirini görmeden kendi içlerinde çalışabilmelerine kolayca imkan verebilmeli… Örnekler arttırılabilir.

Get A Meet platformunun özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Türkçe ve 11 Ek Dil Seçeneği

Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Almanca, Hollandaca, İtalyanca, Fransızca, Portekizce, Japonca, Korece, Rusça, Modern Çince.

Tüm Platformlara Uyum

Bilgisayar (Windows, Mac OS, Linux, Citrix, Horizon), tablet ve akıllı telefonlarda (iOS ve Android) yüksek performansla çalışır. Windows,

720p HD Görüntü ve Ses Paylaşımı

Katılımcıların birbirleriyle seslerini ve kamera görüntülerini 720p HD olarak paylaşabilmesini sağlar.

Toplantı Video Kaydı

Toplantı, eğitim veya webinarın daha sonra izlenebilme, paylaşılabilme veya arşivlenebilme amacıyla kaydedilmesini sağlar.

Toplantı İçinde Toplantı

Toplantı, eğitim veya webinar sırasında gruplar oluşturarak her grubun yeni bir bağımsız toplantı odasında çalışabilmesini sağlar.

Belge Paylaşımı

Toplantı, eğitim veya webinar sırasında bilgisayardan bir belge yüklenerek katılımcılarla paylaşılabilmesini sağlar.

Beyaz Tahta

Toplantı, eğitim veya webinar sırasında beyaz tahta kullanılabilmesini, katılımcılarla paylaşılabilmesini ve istenirse ortak kullanımını sağlar.

Masaüstü ve Uygulama Paylaşımı

Toplantı, eğitim veya webinar sırasında masaüstünün katılımcılarla paylaşılabilmesini sağlar.

Soru-Cevap Yönetimi

Toplantı, eğitim veya webinar sırasında katılımcıların sorularının ve yanıtların kolayca yönetilebilmesini sağlar.

Uzak Ekran Kontrolü

Toplantı, eğitim veya webinar sırasında paylaşılan ekranın uygulama üzerinden kontrol etme imkanı sağlar.

Anket

Katılımcılar için sorular oluşturabilmeyi çok amaçlı anketler hazırlayarak yönetilebilmesini sağlar.

Sohbet

Katılımcılar arası özel veya genel mesajlaşabilmeyi sağlar.

Notlar

Toplantı, eğitim veya webinar sırasında çok amaçlı not paylaşabilmeyi ve not alabilmeyi sağlar.

İçerik Postası

Toplantı, eğitim veya webinar sırasında sohbet, soru ve cevap, notlar bölümlerinde paylaşılan metinlerin e-posta adreslerine gönderilebilmesini sağlar.

Blog’dan…

Evden Çalışma Yaklaşımı Hızla Artıyor! Peki Avantajları Neler?

Oda özelliklerinin anlatımlı videoları Youtube Kanalımızda…

Youtube logosuna tıklayın ve ABONE OLmayı unutmayın 😉

Bir Webinar Platformu Olarak Get A Meet

Biz Get A Meet için şu tanımı yapıyoruz: “Get A Meet aktivitelerinde, el sıkışmak dışında herşeyi yapabilirsiniz.”

Get A Meet ile webinar düzenlemek için internete ve bilgisayar ya da mobil cihazınıza ihtiyacınız var. Mikrofon ve kamera aracılığı ile tüm katılımcılarınız ile HD kalitesinde kesintisiz bir toplantı gerçekleştireceksiniz. Evden, ofisten, kafeden ya da mobilken; bir diğer deyişle mekandan bağımsız olarak, dilediğiniz her yerden!

Platformda en çok tercih edilen dil Türkçe olsa da; İngilizce, İspanyolca, Almanca, Hollandaca, İtalyanca, Fransızca, Portekizce, Japonca, Korece, Rusça ve Modern Çince ek dil seçenekleri de bulunuyor. Online toplantınızı, eğitiminizi veya webinarınızı Get A Meet ile uluslararası alana taşıyabilirsiniz.

Get A Meet‘in hızını, kalitesini, kolay kullanılırlığını ve özelliklerini test etmek için +90 (212) 705 21 50 numaralı telefondan bizimle irtibata geçebilirsiniz.